menu-section - en to ca translation catalogue (60 entries)

note: First level entry Policy definition: Normal applications. This is a top-level Examples: section, do not put entries here.
en: Applications
ca: Aplicacions

note: Second level entry under Applications Policy definition: Tools to aid people with disabilities or for machines lacking usual input devices. Examples: gok, yasr, dasher
en: Accessibility
ca: Accessibilitat

note: Second level entry under Applications Policy definition: Anything relating to HAM radio. Examples: baken, hamsoft, twlog
en: Amateur Radio
ca: Radioafició

note: Second level entry under Applications Policy definition: Interactive database programs, collection managers, address books, bibliography tools, etc. Examples: gaby, alexandria, mdbtools
en: Data Management
ca: Gestió de dades

note: Second level entry under Applications Policy definition: Educational and training software. Examples: gtypist, gcompris, quiz
en: Education
ca: Educació

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software that allows you to run non-native software or more than one OS at a time. Examples: wine, dosemu, qemu
en: Emulators
ca: Emuladors

note: Second level entry under Applications Policy definition: Tools for file management, archiving, searching, CD/DVD burning, backup, etc. Examples: file-roller, mc, baobab
en: File Management
ca: Gestió de fitxers

note: Second level entry under Applications Policy definition: 2D and 3D graphics manipulation software. Examples: gimp, inkscape, imagemagick
en: Graphics
ca: Gràfics

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software that allows you to interface with mobile devices (phones, PDAs, etc.). Examples: kandy, gnokii, gnome-pilot
en: Mobile Devices
ca: Dispositius mòbils

note: Second level entry under Applications Policy definition: Network related software. This is a three-level Examples: section, do not put entries directly here.
en: Network
ca: Xarxa

note: Third level entry under Network Policy definition: Mail, USENET news, chat, instant messaging, IP telephony, video conferencing software, etc. Examples: xchat, gaim, mutt
en: Communication
ca: Comunicació

note: Third level entry under Network Policy definition: File transfer software such as download managers, FTP clients, P2P clients, etc. Examples: amule, gftp, d4x
en: File Transfer
ca: Transferència de fitxers

note: #-#-#-#-#  - (menu-section 2.1.9-3)  #-#-#-#-# Third level entry under Network Policy definition: Network monitoring software. Examples: gip, ettercap, iptstate Third level entry under System Policy definition: System information and monitoring tools, log viewers, etc. Examples: top, hal-device-mana
en: Monitoring
ca: Monitorització

note: Third level entry under Network Policy definition: Web browsers, tools for offline browsing, etc. Examples: elinks, epiphany-browser, webhttrack
en: Web Browsing
ca: Navegació web

note: Third level entry under Network Policy definition: Web feed (RSS, Atom, etc.) and podcast aggregators. Examples: akregator, kitty, liferea
en: Web News
ca: Notícies web

note: Second level entry under Applications Policy definition: Office suites, word processors, spreadsheets, CRM, ERP, financial sofware, etc. Examples: openoffice.org, tinyerp-client, gnucash
en: Office
ca: Oficina

note: Second level entry under Applications Policy definition: IDEs, debuggers, etc. Examples: anjuta, gdb, eclipse
en: Programming
ca: Programació

note: Second level entry under Applications Policy definition: Timetable managers, group task trackers, bug tracking software, etc. Examples: planner, bugzilla, gnotime
en: Project Management
ca: Gestió de projectes

note: Second level entry under Applications Policy definition: Scientific and engineering-related software. This is Examples: a three-level section, do not put entries directly here.
en: Science
ca: Ciència

note: Third level entry under Science Policy definition: Astronomy-related software. Examples: celestia, spacechart, stellarium
en: Astronomy
ca: Astronomia

note: Third level entry under Science Policy definition: Biology-related software. Examples: arb, ncbi-tools-x11, seaview
en: Biology
ca: Biologia

note: Third level entry under Science Policy definition: Chemistry-related software. Examples: chemtool, kalzium, xdrawchem
en: Chemistry
ca: Química

note: Third level entry under Science Policy definition: Software designed for processing, extracting, and presenting generic scientific data. Examples: fityk, ygraph, mn-fit
en: Data Analysis
ca: Anàlisi de dades

note: Third level entry under Science Policy definition: Circuit design tools, simulators and assemblers for microprocessors, etc. Examples: geda, gnucap, tkgate
en: Electronics
ca: Electrònica

note: Third level entry under Science Policy definition: CAD, UML tools, diagram-drawing and other engineering-related software. Examples: tcm, dia, qcad
en: Engineering
ca: Enginyeria

note: Third level entry under Science Policy definition: Geoscience-related software. Examples: earth3d, qgis, therion
en: Geoscience
ca: Geociència

note: Third level entry under Science Policy definition: Mathematics-related software. Examples: gcalctool, snappea, xeukleides
en: Mathematics
ca: Matemàtiques

note: Third level entry under Science Policy definition: Medicine-related software. Examples: mssstest, gnumed-client, xmedcon
en: Medicine
ca: Medicina

note: Third level entry under Science Policy definition: Physics-related software. Examples: kxterm, ifrit, paw
en: Physics
ca: Física

note: Second level entry under Applications Policy definition: Sound players, editors, and rippers/recorders. Examples: beep-media-player, grip, audacity
en: Sound
ca: So

note: Second level entry under Applications Policy definition: System related software. This is a three-level Examples: section, do not put entries directly here.
en: System
ca: Sistema

note: Third level entry under System Policy definition: Administrative and system configuration utilities, also tools for personal user settings. Examples: gnome-control-center, configure-debian, gksu
en: Administration
ca: Administració

note: Third level entry under System Policy definition: Tools for manipulating specific hardware, especially non-standard laptop hardware. Examples: toshutils, nvclock-gtk, nvtv
en: Hardware
ca: Maquinari

note: Third level entry under System Policy definition: This section is reserved for language-env as a special case.
en: Language Environment
ca: Entorn de llengua

note: Third level entry under System Policy definition: Package managers and related tools. Examples: aptitude, deborphan, smartpm
en: Package Management
ca: Gestió de paquets

note: Third level entry under System Policy definition: Security, cryptography and privacy related software, antiviruses, tools to track and report bugs, etc. Examples: gpgkeys, bastille, avscan
en: Security
ca: Seguretat

note: Second level entry under Applications Policy definition: Graphical terminal emulators. Examples: xterm, gnome-terminal, rxvt
en: Terminal Emulators
ca: Emuladors de terminal

note: Second level entry under Applications Policy definition: TV-in, TV-out, FM radio, teletext browsers, etc. Examples: gradio, gatos, alevt
en: TV and Radio
ca: TV i ràdio

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software for viewing images, documents and other (non-video) media. Examples: gqview, evince, gthumb
en: Viewers
ca: Visualitzadors

note: Second level entry under Applications Policy definition: Video players, editors, and rippers/recorders. Examples: istanbul, totem, kino
en: Video
ca: Vídeo

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software for web site editing, web programming, and site administration. Examples: bluefish, screem, gphpedit
en: Web Development
ca: Desenvolupament web

note: First level entry Policy definition: Games and recreation. This is a top-level Examples: section, do not put entries here.
en: Games
ca: Jocs

note: Second level entry under Games Policy definition: Games that involve a lot of action and require fast reflexes. Examples: xsoldier, supertux, xmoto
en: Action
ca: Acció

note: Second level entry under Games Policy definition: Role playing and adventure games, interactive movies and stories, etc. Examples: beneath-a-steel-sky, egoboo, kq
en: Adventure
ca: Aventura

note: Second level entry under Games Policy definition: Tetris-like games involving falling blocks. Examples: crack-attack, frozen-bubble, netris
en: Blocks
ca: Blocs

note: Second level entry under Games Policy definition: Games played on a board. Examples: phalanx, xshogi, xboard
en: Board
ca: Tauler

note: Second level entry under Games Policy definition: Games involving a deck of cards. Examples: pysol, ace-of-penguins, xpat2
en: Card
ca: Cartes

note: Second level entry under Games Policy definition: Simulations of the real world in all detail and complexity. Examples: flightgear, torcs
en: Simulation
ca: Simuladors

note: Second level entry under Games Policy definition: Games involving long-term strategic thinking. Examples: wesnoth, widelands, netpanzer
en: Strategy
ca: Estratègia

note: Second level entry under Games Policy definition: Server browsers, configurators, editors, and other game-related tools that are not games themselves. Examples: xqf, crystalspace
en: Tools
ca: Eines

note: Second level entry under Games Policy definition: Amusements, eye-candy, entertaining demos, screen hacks (screensavers), etc. Examples: xdesktopwaves, xphoon, xpenguins
en: Toys
ca: Joguets

note: First level entry Policy definition: Programs that provide user documentation. Can (and should) also contain entries for important documents. Examples: debian-reference, apt-howto, dhelp
en: Help
ca: Ajuda

note: First level entry Policy definition: Programs that affect the whole screen. This Examples: is a top-level section, do not put entries here.
en: Screen
ca: Pantalla

note: Second level entry under Screen Policy definition: Tools for blanking the screen. Entries of screen hacks and configuration GUIs should go to other appropriate sections. Examples: xscreensaver, xlockmore
en: Saving
ca: Estalvi

note: Second level entry under Screen Policy definition: Tools for locking the screen. Examples: xscreensaver, xlockmore
en: Locking
ca: Blocatge

note: First level entry Policy definition: X window managers. Examples: fluxbox, metacity, waimea
en: Window Managers
ca: Gestors de finestres

note: First level entry Policy definition: FVWM-based window manager modules. Examples: fvwm, fvwm-gnome, fvwm95
en: FVWM Modules
ca: Mòduls del FVWM

note: Non official sections from WindowMaker
en: Appearance
ca: Aparença

note: Non official sections from WindowMaker
en: WorkSpace
ca: Espai de treball

note: Frequently used unofficial sections. From Apps/Net/Iceape Components
en: Iceape Components
ca: Components de l'Iceape
